کاخ سفید که زمانی استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را جنایت جنگی توصیف کرده بود، با ارسال این مهمات جنجالی به اوکراین موافقت کرده است.

آمریکا بمب خوشه‌ای را برای روسیه «جنایت جنگی» و برای اوکراین، «نیاز» می‌داند

به گزارش گروه بین‌الملل روز واقعه، دولت بایدن که زمانی استفاده از مهمات خوشه‌ای را برابر جنایت جنگی توصیف کرده بود، با ارسال این مهمات جنجالی به اوکراین برای استفاده علیه نیروهای روسیه موافقت کرده است. 

کارشناسان معتقدند این مهمات که در هوا منفجر می‌شود و تعداد زیادی بمب‌های کوچک‌تر را در منطقه وسیعی پخش می‌کند، باعث کشتار کور غیرنظامیان می‌شود؛ ضمن آنکه برخی از بمب‌های کوچک‌تر منفجر نمی‌شوند و می‌توانند تا مدت‌ها بعدتر جان غیرنظامیان را به خطر بیندازند. 

«جن ساکی» سخنگوی پیشین کاخ سفید در دولت بایدن ۲۸ فوریه ۲۰۲۲ در کنفرانسی خبری در پاسخ به سوالی درباره استفاده ادعایی روسیه از بمب‌های خوشه‌ای، گفت استفاده از آن جنایت جنگی است، حالا و یک سال و نیم بعد «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری از قصد دولت بایدن برای ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین خبر داد.

سالیوان با این ادعا که روسیه از مهمات خوشه‌ای علیه اوکراین از آغاز جنگ در این کشور استفاده کرده و با اذعان به خطری که این مهمات برای غیرنظامیان ایجاد می‌کند، در توجیه تصمیم جدید کاخ سفید برای مقابله با روسیه در اوکراین گفت اگر روسیه به پیشروی و «تصرف بیشتر اراضی اوکراین ادامه دهد و غیرنظامیان بیشتری را تحت سلطه درآورد، خطر آسیب زیاد به غیرنظامیان وجود دارد». 

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا جمعه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت ارسال بمب خوشه‌ای به اوکراین «تصمیم سختی» بوده اما کی‌یف به این بمب‌ها نیاز دارد. 

تحلیلگران مسائل جنگ اوکراین می‌گویند یکی از دلایلی که آمریکا تصمیم گرفته با ارسال این بمب‌ها به اوکراین موافقت کند این است که شرایط در میدان جنگ به هیچ عنوان به نفع اوکراین نیست.

 تصمیم دولت آمریکا در ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین، با انتقادات بین‌المللی همراه شده است. سازمان دیدبان حقوق بشر (Human Rights Watch) اعلام کرده «انتقال این تسلیحات به اوکراین، تا مدت‌ها به رنج غیرنظامیان منجر خواهد شد».

سازمان عفو بین‌الملل نیز اعلام کرد: دولت جو بایدن نیز «باید متوجه شود که هر تصمیمی که اجازه استفاده گسترده از بمب‌های خوشه‌ای در این جنگ را بدهد، به یک نتیجه مورد انتظار منجر خواهد شد: کشتار بیشتر غیرنظامیان». این سازمان افزود مهمات خوشه‌ای خطر بزرگی را برای جان غیرنظامیان، حتی مدت‌ها پس از پایان درگیری به همراه دارد و استفاده از آن  منطبق بر قوانین بین‌المللی نیست.

ائتلاف ممنوعیت استفاده از مهمات خوشه‌ای از همه طرف‌های درگیر در اوکراین خواسته به دلیل آسیب‌های مورد انتظار برای غیرنظامیان، از این سلاح استفاده نکنند.

کنوانسیون مهمات خوشه‌ای که بیش از ۱۰۰ کشور به آن متعهد شده‌اند، یک معاهده بین‌المللی است که هر گونه استفاده، انتقال، تولید و انبار این بمب‌ها را ممنوع اعلام می‌کند. این معاهده ۳۰ مه ۲۰۰۸ در دوبلین به تصویب رسید و سوم دسامبر ۲۰۰۸ در پایتخت نروژ (اسلو) برای امضا در دسترس قرار گرفت. آمریکا، روسیه و اوکراین جزو کشورهایی هستند که این معاهده را امضا نکرده‌اند.  

پایان پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید