حزب «لیکود» وابسته به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، موضوع دعوت از احزاب مخالف به رهبری «یائیر لاپید» برای تشکیل کابینه فراگیر در تل‌آویو را بررسی می‌کند.

رایزنی‌های حزب لیکود برای تشکیل کابینه فراگیر

به گزارش گروه بین‌الملل روز واقعه، رسانه‌های صهیونیستی در گزارش‌های جدید خود به رایزنی‌های جدی اعضای حزب لیکود وابسته به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر کابینه تل‌آویو درباره «تشکیل دولت وحدت ملی با حضور یائیر لاپید» رهبر ائتلاف مخالفان پرداختند.

پایگاه اینترنتی شبکه «آی۲۴»، امروز (جمعه، ۱۸آگوست) در گزارشی از این موضوع نوشت: اعضای کنست از دو حزب اصلی مخالفان در روزهای اخیر، ضرورت تشکیل یک «دولت وحدت ملی با لیکود» را به صراحت اعلام کردند.

در ادامه این گزارش آمده است: روز دوشنبه، «العازر شتیرن» نماینده کنست از حزب «یش آتید» و متحد لاپید گفت که از دریافت پیشنهاد برای تشکیل یک دولت فراگیر و متحد خوشحال خواهد شد. روز گذشته، پنجشنبه هم «متان کاهانا» هم این پیشنهاد را دوباره ارائه داد و تاکید داشت قبلاً هم پیشنهادی در این زمینه ارائه کرده است.

شبکه آی۲۴ درباره وضعیت بررسی این پیشنهاد در ائتلاف کابینه نتانیاهو، گزارش داد: اگرچه این فراخوان‌ها و پیشنهادات از سوی احزاب اپوزیسیون شنیده می‌شود، اما حکومت وحدت ملی به سناریویی تبدیل شده که پشت درهای بسته در میان احزاب ائتلاف هم مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

این شبکه صهیونیستی در ادامه نوشت: نام «بنی گانتز» رئیس حزب پایگاه دولت، تاکنون به عنوان یک احتمال واقعی برای مشارکت در ائتلاف حکومتی مطرح شده است. اما در واقع، مقامات ارشد لیکود از یائیر لاپید، رهبر مخالفان به عنوان فردی که علاقه‌مند به تغییر جهت بود صحبت می‌کردند؛ این به دلیل کاهش میزان محبوبیت او در نظرسنجی‌ها و از دست دادن برتری نسبت به گانتز است.

در بخش پایانی این گزارش آمده است: این در حالی است که یش عتید و پایگاه دولت این موضوع را قویاً تکذیب کرده و می‌گویند که مشارکت با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی، سناریویی خیالی است و محقق نخواهد شد. در پشت صحنه دو طرف دائماً امکان دستیابی به موضوع را بررسی می‌کنند؛ اما هر بار که صحبت از اتحاد می‌شود، بلافاصله از درون اپوزیسیون و رهبران معترض به لاپید و گانتز فشار وارد می‌شود.

 لاپید، روز دوشنبه (۱۴آگوست) با انتشار اظهاراتی در شبکه‌های اجتماعی، نوشته بود: «ما تاکنون در اینجا چنین دولت شکست‌خورده‌ای نداشته‌ایم. با این حال، جای خوش‌بینی نیز وجود دارد: شکست آنقدر واضح و کامل است که می‌توان منتظر سال آینده بود و دولت بعدی را در آن دید».

رهبر مخالفان در کنست و نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در ادامه اظهاراتش مدعی شد که «تجربه دولت تماماً راستگرا» شکست خورده است. کابینه فعلی تل‌آویو که از آن به عنوان راست‌گراترین کابینه در تاریخ رژیم اشغالگر در رسانه‌ها یاد می‌شود، اواخر سال گذشته تشکیل شد.

رهبر ائتلاف مخالفان، پیش‌تر با پیوستن به کابینه نتانیاهو مخالفت کرده بود. نتانیاهو  نیز تاکنون در مورد اظهارات وی موضعی اتخاذ نکرده و رسماً خواهان پیوستن به ائتلاف کابینه نشده است؛ اما اعتراضات سراسری علیه کابینه او، برای سی و دومین هفته متوالی، و در مخالفت با طرح تغییرات قضایی همچنان ادامه دارد.

ائتلاف مخالفان در شرایطی از تشکیل کابینه جدید صحبت می‌کند که روزنامه «اسرائیل هیوم» اخیراً در گزارشی ضمن بررسی اختلافات موجود در همین ائتلاف، از احتمال ایجاد یک حزب جدید خبر داد و نوشته بود: این حزب جدید با ۱۰ یا ۱۲کرسی در کنست، تحولات تل‌آویو را پیچیده‌تر خواهد کرد؛ موضوع پیشی گرفتن بنی گانتز از یائیر لاپید در نظرسنجی‌های رسانه‌ای درباره انتخابات بعدی نیز موجب بروز اختلافاتی در صف مخالفان شده است. پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید