غذا دادن دستی انسان ها به حیوانات در طبیعت منجر به برهم خوردن تعادل محیط زیست شده و همین امر منجر به افزایش برخی گونه ها از جمله سگ ها می شود. برهم خوردن تعادل جمعیتی سگ‌ها باعث افزایش گرگاس ها که از آمیزش سگ و گرگ به وجود می آیند، شده است که تهدیدی برای انسان ها به شمار می رود.

ردپای دلسوزی انسان ها در تولد «گرگاس‌ها»

 به گزارش خبرنگار محیط‌زیست روز واقعه، محیط‌بانی شغلی است که خط مقدم حفاظت از محیط‌زیست است، حفظ عرصه‌های طبیعی و حفاظت از حیات وحش از وظایف اصلی این افراد محسوب می‌شود. از نظر قوانین استخدامی، محیط‌بانانی که در سازمان حفاظت محیط‌زیست استخدام می‌شوند جزو کارمندان دولتی به حساب می‌آیند اما با وجود داشتن اسلحه از نظر شرایط کاری، دارای وضعیت شبه نظامی هستند. این شغل بسیار پرخطر است و باتوجه به شرایط سختی که محیط‌بانان که با شکارچیان روبرو هستند، در مواردی ممکن است شاهد زخمی یا کشته شدن برخی از آن‌ها باشیم‌. سازمان حفاظت محیط‌زیست، محیط‌بانان کشته شده را جز شهدا به شمار می‌آورد اما بنیاد شهید تنها به چند مورد از آن‌ها گواهی شهادت اعطا کرده است.

شرایط سخت کاری این شغل، کمبود نیرو و کمبود امکانات و تجهیزات فشار بسیار زیادی به محیط‌بانان وارد می‌کند. برای بررسی ابعاد مختلف این شغل گفت‌وگویی با حضور سرهنگ جمشید محبت‌خانی فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست، علیرضا ساجدین معاونت فضای مجازی یگان حفاظت محیط‌زیست و ؛منوچهر فلاحی جانشین یگان حفاظت محیط‌زیست انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید توضیحی در رابطه با فعالیت یگان حفاظت محیط‌زیست و تعداد شهدا ارائه می‌دهید؟  ۱۲دستگاه دولتی دارای یگان حفاظتی هستند که سازمان حفاظت محیط‌زیست هم یکی از این دستگاه‌ها است اما تفاوتی که این سازمان دارد از لحاظ کمیت نیروی انسانی است چرا که ۵۰ درصد کارکنان سازمان حفاظت محیط‌ زیست جز یگان حفاظت هستندکه این تقریباً در میان سازمان‌ها بی‌نظیر است.کمتر سازمانی است که نصف یک سازمان آن نیروی عملیاتی یا مسلح باشند، چون تمام یگان حفاظت که در میدان حضور دارند، مسلح هستند.

 ۱۵۱ نفر شهید و جانباخته در یگان داریم که بین دستگاه‌های دولتی کم‌نظیر است و نشان دهنده این موضوع است که در سازمان حفاظت محیط‌زیست باب شهادت باز است. تمام آن ۱۱ دستگاه که دارای یگان حفاظت هستند به اندازه سازمان حفاظت محیط‌ زیست شهید نداده‌اند. در سازمان  ۲۷۰ نفر جانباز  تیر خورده داریم، بعضی از آن‌ها با بالای ۲۰۰ ساچمه در بدن در حال حفاظت از محیط زیست هستند. محیط‌بانان در ۶۱۵ پاسگاه محیط‌بانی در مناطق چهارگانه به ترتیب اولویت اثر طبیعی مثل قله دماوند، پارک‌های ملی مثل گلستان، خجیر، پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده هستند که مساحت آن‌ها ۱۹ میلیون هکتار است که محیط‌بانان با گشت زنی و پایش از آن‌ها  در مقابل شکار غیرمجاز، بحث تصرف و تخریب محیط‌زیست و گونه های گیاهی و اطفای حریق محافظت می‌کنند. سازمان حفاظت محیط زیست ۱۵۱ نفر شهید داریم که بین دستگاه‌های دولتی کم‌نظیر است

دیدگاهتان را بنویسید