شهردار داراب با اشاره به وضعیت زنده‌گیری و نگهداری سگ‌های ولگرد گفت: با وجود تلاش موجود در زمینه ساماندهی سگ‌های ولگرد، می‌پذیریم که تا شرایط مطلوب فاصله داریم بنابراین نیروهای خدمات شهری مازم شده‌اند که فواصل زمانی گشت‌های شبانه را کم کنند و بیش از پیش به ساماندهی سگ‌ها بپردازند.

ساماندهی سگ‌های ولگرد در داراب؛ اقدامی که تا شرایط مطلوب فاصله دارد

روز واقعه، داراب، سمیه انصاری‌فرد: صدای زوزه‌شان بلندتر از آن بود که بشود به راحتی از آن مسیر رد شد و بی‌خیال، دنبال کار روزمره رفت.

یک لحظه سرم را برگرداندم و دیدم چهار سگ بزرگ، با زبان آویزان و چشم‌های متعجب، مرا نگاه می کردند. یکی از آنها سیاه بود و از بقیه ترسناک‌تر. به محض اینکه چشمم به هیکلش افتاد، دهانم از ترس خشک شد و…

هوا رو به تاریکی می‌رفت و نزدیک غروب بود که از پارک خارج شدم.

زن جوان اینها را گفت و نفسی تازه کرد.

پرسیدم: سگ‌ها به شما نزدیک بودند؟ آسیبی نزدند؟

گفت آسیب جسمی که نه، اما به لحاظ روحی دچار استرس شدید شدم. چون اطراف پارک خلوت بود و هوا رو به تاریکی. نمی‌دانید با چه عجله و هراسی از آنجا رفتم.

حرف‌های این شهروند دارابی، مرا یاد موقعیت‌های مشابه انداخت. بارها پیش آمده بود که در مسیر پیاده‌روی، در حاشیه پارک‌ها یا در باغچه وسط بلوار با سگ‌های ولگرد مواجه شوم و به ناچار مسیرم را تا حدی تغییر دهم.

مواجهه با سگ‌ها و امنیتی که تهدید می‌شود

نزدیک شدن و رویارویی با سگ‌هایی که امنیت‌ مردم را تهدید می کنند و از سلامت آنها اطمینان نداریم، معضلی است که پیر و جوان یا زن و مرد نمی‌شناسد.

شاید تعداد اندکی از افراد مشکلی با سگ‌های ولگرد نداشته باشند اما آنها معمولا در اقلیت هستند و عموم مردم، هر کدام به نوعی در مواجهه با این حیوان، دچار ترس و دلهره می‌شوند.

چرا که در مشاهده عینی یا در اخبار، از حمله سگ به انسان، خاطرات بدی دارند.  به ویژه حمله به کودکان که توانایی کمتری در دفاع از خود دارند، ناگوارتر بوده است.

این معضل مختص یک شهر یا استان نیست و اغلب نقاط با آن درگیر هستند.

استرسی که در رویارویی با سگ‌های ولگرد گریبان‌گیر بسیاری از افراد می‌شود، در درازمدت به ناراحتی روحی منجر می‌شود و بدتر از آن سگ‌گزیدگی که آسیب‌های جسمی و روحی را توام با یکدیگر دارد و علاوه بر جراحت، بیماری خطرناک هاری نیز در کمین فردِ آسیب‌دیده است.

داراب همچون تعداد دیگری از شهرهای فارس با مشکل جولان سگ‌های ولگرد مواجه است. سگ‌هایی که مانند مهمان‌های ناخوانده، در تعدادی از محلات شهر پرسه می‌زنند. اطراف پارک‌ها را قرق می‌کنند! و عابران با مشاهده آنها دچار مشکل می‌شوند.

زنده‌گیری و ساماندهی سگ‌های ولگرد

شهردار داراب در زمینه جولان سگ‌های ولگرد به خبرنگار فارس گفت: سگ‌های ولگرد از نقاط حریم یا روستاهای هم‌جوار داراب، وارد شهر می‌شوند و اطراف ضایعات جمع می‌گردند.

ابوالحسن جاویدی به روند ساماندهی سگ‌های ولگرد اشاره کرد و ادامه داد: وضعیت سگ‌های ولگرد، رصد می‌شود و تاکنون زنده‌گیری تعدادی از آنان در انتهای بلوار استقلال توسط نیروهای شهرداری انجام شده است.

وی اظهار داشت: محل مناسبی برای نگهداری سگ‌ها و همچنین سایه‌بان برای آنان توسط مجموعه خدمات شهری تهیه شده است که در مجاورت سایت زباله قرار دارد.

جمع‌آوری سگ‌های خطرناک در اولویت است

شهردار داراب گفت: تعدادی از سگ‌ها کم‌آزار هستند اما برخی از آنها که از حریم محدوده شهری وارد داراب می‌شوند، بیشتر حمله می‌کنند و جمع‌آوری این نوع سگ‌ها در اولویت کار شهرداری است.

جاویدی افزود: در این راستا، قراردادی با اداره دامپزشکی داشتیم و با حضور دامپزشکانی که به ما معرفی کرده‌اند، پروتکل‌های لازم را اجرا می‌کنیم.

هنوز تا شرایط مطلوب فاصله داریم

وی اذعان کرد: با وجود تلاش موجود اما می‌پذیریم که تا شرایط مناسب فاصله داریم بنابراین حوزه خدمات شهری باید فواصل زمانی گشت‌های شبانه را کم کند و بیش از پیش به ساماندهی سگ‌ها بپردازد.

شهردار داراب خاطرنشان کرد: به همین منظور از یک شرکت خصوصی، فردی استخدام شده که زنده‌گیری سگ‌ها را انجام دهد و پس از آن به محل نگهداری ، منتقل شوند.

جاویدی بیان کرد: هزینه نگهداری سگ‌ها بالا است و برخی تجهیزات کمیاب است و به سختی تهیه می‌شود; چنان چه مردم برای تهیه غذای آنان با شهرداری همراهی کنند، بهتر می‌توان به ساماندهی سگ‌های ولگرد پرداخت.

پایان پیام/ س

دیدگاهتان را بنویسید