دیپلمات‌های سفارت روسیه در گابن از وضعیت آرام در پایتخت این کشور آفریقایی که صبح امروز بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، شاهد کودتا بوده، خبر دادند.

سفارت روسیه: وضعیت در پایتخت گابن آرام است

به گزارش گروه بین‌الملل روز واقعه، دیپلمات‌های سفارت روسیه در گابن به خبرگزاری «تاس» گفتند وضعیت در «لیبرویل» پایتخت کشور آفریقایی گابن که صبح امروز شاهد کودتا بوده، آرام است. این دیپلمات‌ها گفتند تاکنون همه چیز اینجا آرام بوده و سفارت امن است.

ساعات اولیه امروز، چهارشنبه (۳۰ اوت، هشتم شهریور) ارتش گابن اعلام کرد قدرت را در این کشور به دست گرفته، همه نهادهای دولتی را منحل کرده و کمیته انتقال و احیای نهادها را ایجاد کرده است.

بیانیه ارتش ساعاتی بعد از آن بود که کمیسیون انتخابات رسماً اعلام کرد «علی بونگو اوندیمبا» پیروز انتخابات ۲۶ اوت با کسب ۶۴.۲۷ درصد آرا شده است. او برای بار سوم انتخاب شد. 

در حال حاضر، محل حضور او نامشخص است و هیچ اطلاعیه‌ای رسمی از سوی مقامات منتشر نشده است. خانواده رئیس‌جمهور گابن امروز اعلام کردند که پس از کودتای نظامی در کشور، اطلاعی از او ندارند.

گابن در غرب آفریقای مرکزی و در همسایگی خلیج گینه و در سواحل شرقی اقیانوس اطلس قرار گرفته‌ و با کشورهای جمهوری کنگو، کامرون و گینه استوائی همسایه است. این کشور یکی از مهمترین متحدان فرانسه در آفریقای مرکزی به شمار می‌آید که از سال ۲۰۰۹ تحت ریاست‌جمهوری علی بونگو اداره می‌شود.

این کودتا، هشتمین کودتا در مناطق غربی و مرکزی قاره آفریقا از سال ۲۰۲۰ به بعد به شمار می‌آید. آخرین کودتا، مربوط به نیجر است که در ۲۶ ژوئیه صورت گرفت. 

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید